bursa cocuk psikiyatri doktoru ergenlik | ERGENLİK ÇAĞINDAKİ ÇOCUĞUNUZUN RUH SAĞLIĞINI DESTEKLEMEK İÇİN ÖNERİLER 1

Siz ve ergenlik çağındaki çocuğunuz arasında zaman zaman anlaşmazlıklar yaşanabilir. Fakat bu durumlarda bile çocuğunuzu sevdiğinizi ve desteklediğinizi ona göstermeniz, zor zamanları atlatmasına yardımcı olmanız önemlidir.

İşte ergenlik çağındaki çocuğunuzla iletişim kurarken göz önünde bulundurmanızı tavsiye ettiğimiz ve ona her zaman yanında olduğunuzu göstermenizi sağlayacak dört ipucu.

Duygularını paylaşmaları için onları teşvik edin

Ergenlik çağındaki çocuğunuzla düzenli olarak iletişim kurabileceğiniz yollar bulun. Gününün nasıl geçtiğini ve neler yaptığını sorun. Örneğin akşam yemeği hazırlarken size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Bu sırada çocuğunuza gününün nasıl geçtiğini sorabilirsiniz.

Ne olursa olsun çocuğunuza, onun yanında olduğunuzu hissettirin. Onu, nasıl hissettiğini ve ne düşündüğünü söylemesi için teşvik edin. Onu teşvik edecek birkaç sözcük, duygularını sizinle paylaşması konusunda rahat hissetmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun yaşıyor olabileceği duyguları kabul etmek ve anlamak önemlidir. Size kendisini açtığında “anlıyorum”, “bu çok kolay bir durum değil”, veya “mantıklı” diyerek yanıt verebilirsiniz.

Ergenlik çağındaki çocuğunuzun yaptığı bazı şeyler hoşunuza gitmeyebilir. Fakat odasını toplamak gibi yaptığı basit şeyleri fark etmeye ve takdir etmeye çalışın.

Onları desteklemek için zaman ayırın

Birlikte yeni rutinler ve ulaşılabilir günlük hedefler belirleyin. Ev işlerini ödevlere göre ayarlayabilirsiniz veya ev ödevinin akşam yemeğinden önce tamamlanması gibi bir hedef belirleyebilirsiniz.

Ergenlik özgürlük demektir! Ergenlik çağındaki çocuğunuza kendi başına kalması için uygun zaman tanıyın ve ona ait bir alan vermeye çalışın. Çocukların büyürken kendi alanına ihtiyaç duyması normaldir.

Ergenlik çağındaki çocuğunuzu ev ödevi, ev işi vb. aktivitelere ara vererek hoşuna giden bir etkinlik yapması için teşvik edin ve bunun için bazı yollar bulun. Çocuğunuz kendini iyi hissetmiyorsa, sorunlara çözüm bulmak için onunla birlikte beyin fırtınası yapmaya çalışın. Onlara ne yapmaları gerektiğini söylemeyin.

Sorunları birlikte ele alın

Ergenlik çağındaki çocuğunuzun görüşlerini dinleyin ve problemi sakin bir şekilde çözmeye çalışın. Unutmayın herkes strese girer!

Sinirliyken hiçbir konuyu tartışmayın. Uzaklaşın, nefes alın ve sakinleşin. Konuyla ilgili çocuğunuzla daha sonra konuşabilirsiniz.

Güç savaşından kaçının. Şu anda öngörülemez zamanlardan geçiyoruz ve ergenlik çağındaki çocuklar duruma adapte olmakla ilgili sorun yaşıyor olabilirler. Ne kadar zor olursa olsun, isteklerine karşı koymamaya gayret edin ve bu sıkıntılı dönemde empati kurarak ona anlayışla yaklaşın.

Ergenlik çağındaki çocuğunuza karşı dürüst ve şeffaf olun. Bu durumun sizin için de kolay olmadığını ona söyleyebilirsiniz. Kendi duygularınızla nasıl başa çıktığınızı ona gösterebilirsiniz. Böylece, bu tür duyguların normal olduğunu anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Ergenlik çağındaki çocuğunuzla yaşadığınız sorunları nasıl çözebileceğinizi düşünmek için biraz zaman ayırın. Bu düşünceleriniz hakkında çocuğunuzla konuşabilirsiniz, böylece birlikte bir çözüm üretmeniz kolaylaşır. 

Kendinize bakın

Bakım sağlayanların uğraşmak zorunda olduğu birçok şey vardır. Ama kendinize de vakit ayırmayı unutmamalısınız. Kendinize bakarak, ergenlik çağındaki çocuğunuza da örnek olabilirsiniz.

Bunalmış hissederseniz başkalarından yardım istemekten çekinmeyin. Bu şekilde hissetmeniz çok normal. Konuşabileceğiniz bir aile bireyine veya güvenebileceğiniz birine danışın.

İlişkilerinize vakit ayırın. Duygularınızı ve deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz birkaç kişi bulmaya çalışın. Bu kişilerle nasıl hissettiğinizi konuşmak için her gün belli bir zaman ayırın.

Stresle başa çıkmanıza ve stresi yönetmenize yardımcı olabilecek etkinlikler yapmak için gün içinde zaman ayırın. Gününüz yoğun geçse de kendinize zaman yaratmanız iyi olma halinizi korumak için gereklidir. Sevdiğiniz şeyleri yapmak ya da gün içinde birkaç dakika kendinize zaman ayırmak rahatlamanıza ve tekrar enerji dolmanıza yardımcı olabilir.

İşe yarabileceğini düşündüğünüz farklı olumlu başa çıkma stratejilerini deneyin. Bunun için şunlar önerilebilir: Egzersiz yapmak, arkadaşlarla konuşmak, yapılacaklar listesi hazırlamak ya da geleceğe dair planlama yapmak, rutinleri devam ettirmek, sevdiğiniz veya gurur duyduğunuz şeyleri düşünmek, müzik dinlemek, sanatla ilgilenmek, dans etmek ve günlük tutmak.

https://www.unicef.org/